شهرک غرب - خیابان سیمای ایران - روبروی کوچه هفتم

امکانات هنرستان هوشمند انفورماتیک تهران

 • سالن مدرسه2
 • فوتبال دستی سالن ورزشی هنرستان هوشمند انفورماتیک تهران
 • حیاط مدرسه4
 • حضور و غیاب
 • حیاط مدرسه2
 • فناوری اطلاعات
 • دارت سالن ورزشی هنرستان هوشمند انفورماتیک تهران
 • کلاس هوشمند
 • کارگاه معماری
 • سالن ورزشی هنرستان هوشمند انفورماتیک تهران
 • تابلو مدرسه
 • کارگاه نقشه کشی معماری
 • پینگ پنگ دستی سالن ورزشی هنرستان هوشمند انفورماتیک تهران
 • کارگاه ماکت سازی
 • حیاط مدرسه3
 • سالن مدرسه
 • سالن مدرسه3

امکانات هنرستان هوشمند انفورماتیک تهران

فنی و حرفه ای در رشته های:شبکه و نرم افزار رایانه ای (کامپیوتر) - ساختمان (نقشه کشی معماری)

امکانات هنرستان هوشمند انفورماتیک تهران

کلاس هوشمند و آموزش آنلاین

کلاس های هنرستان هوشمند انفورماتیک تهران مجهز به: لپ تاپ ، ویدئو پروژکتور ، برد هوشمند ، اینترنت و امکانات کلاس آنلاین و آزمون آنلاین بوده و آموزش از طریق محتوای الکترونیکی، ویدیو، پاورپوینت و … انجام میشود.  در زمان […]

نرم افزار اتوماسیون دانش آموزی

اولیای عزیز از امروز می توانید براحتی و در هر زمان و مکان آخرین وضعیت آموزشی و انضباطی فرزند خود را روی تلفن همراه و تبلت خود با نرم افزار اتوماسیون دانش آموزی مشاهده کنید و با دبیران و مسئولین […]

حضور و غیاب هوشمند

اطلاع اولیا از تردد فرزندشان با سیستم حضور و غیاب هوشمند هنرجویان در زمان ورود و خروج از هنرستان هوشمند انفورماتیک تهران با ثبت اثر انگشت در دستگاه حضور و غیاب زمان ورود و خروج خود را از طریق اپلیکشین […]

سالن ورزشی و تفریحی

سال ورزشی و تفریحی هنرستان  سالن ورزشی و تفریحی با امکانات بوکس، ایت بال، ایرهاکی، دارت، پینگ پنگ، فوتبال دستی، شطرنج، فوتبال، والیبال همچنین هنرجویان علاقه مند به ورزش میتوانند با ورود به تیم های ورزشی مدرسه از امکانات زیر […]

طرح تغذیه سالم

سیستم اعتباری بوفه مدارس و طرح تغذیه سالم دانش آموزان 1-سیستم اعتباری بوفه مدارس: • رعایت بهداشت دانش آموز با توجه یه عدم تماس با اسکناس • خرید داش آموز صرفا از بوفه امکان پذیر می باشد • محدود کردن […]

کارگاه ها و تجهیزات پیشرفته رشته نقشه کشی معماری

کارگاه ها و تجهیزات پیشرفته رشته نقشه کشی معماری امکانات زیادی مثل کارگاه نقشه کشی معماری ، کارگاه ماکت سازی ، ملزومات درس شناخت مواد و مصالح و تجهیزات پیشرفته و مدرن نقشه برداری جهت استفاده هنرجویان رشته نقشه کشی […]

معرفی رشته ساختمان

یکی از رشته های پر اهمیت و جذاب توی مجموعه رشته های هنرستان فنی حرفه ای رشته ساختمان هست. اما به نظرتون چه چیزی باعث شده که این رشته خیلی مهم بشه و علاقمندان زیادی رو به خودش جلب کنه؟

رشته ساختمان

مسکن و سرپناه همیشه یکی از نیازهای اساسی و اولیه انسانها بوده است.

امروزه اخبار و گزارشات، وقوع حوادث و بلایای مختلفی مثل زلزله و تخریبات زیاد ناشی از اونها رو اعلام میکنن که این باعث شده مبحث ساختمان سازی، کیفیت مصالح ساختمانی، مقاوم سازی ساختمان ها، کیفیت کار ناظرین ساختمان یا همان مهندسین ناظر، بافت شهری و روستائی و گرایش های خاص معماری همراه با طرح های روز دنیا مباحثی بسیار مهم و قابل تامل بشوند.

از قدیم انسانها با استفاده از منابع مناسبی که در طبیعت پیدا میشد و همچنین با بکارگیری از ابزارهای دست ساز خودشون محل هایی برای زندگی خود میساختن. با ساخت اولین سرپناه دست ساز بشر، پایه و اساس مهندسی عمران (راه و ساختمان) به وجود اومد.

معرفی رشته ساختمان

اهمیت و ضرورت رشته ساختمان چیه؟

در طول زمان با بزرگتر شدن و پیشرفت جوامع و نیاز انسانها به مسکن های بزرگتر و مجلل تر، و تلاش بشر برای کنترل طبیعت با ساختن سدها و پل ها و غیره مهندسی عمران (راه و ساختمان) اهمیت بیشتری در زندگی انسانها پیدا کرد. از طرفی راههای ارتباطی که بسیار حائز اهمیت هستند، سدهای عظیمی که تولید برق میکنند ، تونلهایی که دل کوهها رو میشکافن و غیره همگی نشون میدن که این رشته مهندسی بسیار مهم هست. پیشرفتهای بزرگی که امروزه در جامعه می بینیم به دلیل آرامش و ایمنی هست که توسط مهندسی عمران به دست اومده.

همچنین مهندسی ساختمان کمک کرده تا بتونیم حوادث و بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله و طوفانهای وحشتناک رو کنترل کنیم و آسیب ناشی از اونها رو به حداقل برسونیم.

فعالیت های بسیاری در کارهای ساختمانی انجام میشه که بخش عمده ای از این فعالیتها  مربوط به کارهای عمومی در ساختمان هست. آمار و اطلاعات هم نشون میده که صنعت ساختمان سازی

نیاز اساسی به تخصص فارغ التحصیلان دیپلم فنی ساختمان داره. افرادی که میتونن به عنوان تکنسین در کلیه کارگاه های ساختمانی فعالیت نموده یا به عنوان کمک مهندس از طرف دستگاه نظارت یا کارفرما در کارهای ساختمانی نظارت داشته باشن.

شرایط ورود به رشته ساختمان

همین طور که خودتون هم می دونید، همه ساله دانش آموزها از طریق فرایند هدایت تحصیلی، به رشته ها و شاخه های نظری و فنی حرفه ای هدایت میشن. اما لازمه بدونید که بخش اصلی  این کار توسط سامانه ای که وزارت آموزش و پرورش طراحی کرده انجام مشه. یعنی  نمون برگ های نظر دانش آموز، نظر والدین ، نظر مشاور، نتیجه تست های آزمون های رغبت و غیره (مجموع ۶۵ امتیاز)وارد این سامانه مشه. ۳۵ امتیاز هم از طریق نمراتی که توی سه ساله اول متوسطه کسب کردید، اولویت انتخاب رشته شما را مشخص میکنه.

معرفی رشته ساختمان فنی حرفه ای

آیا این رشته سخته؟

نه به شرطی که شما علاقه داشته باشید این رشته براتون سخت نخواهد بود ولی شرط موفقیت در این رشته اینه که شما باید از خواب و تفریح خود کم کنید، چون کلی کار عملی دارید که باید انجام بدهید.

توانمندیهای لازم برای ورود به این رشته

داشتن انگیزه، علاقه، صبوری، دقت ونظم داشتن استعداد، خلاقیت شناخت مصالح و تجهیزات و آشنایی با اصول هندسه ، داشتن توان طراحی قوی

دروس تخصصی رشته ساختمان

دروس تخصصی رشته ساختمان

نقشه کشی فنی رایانه ای (ساختمان)

دانش فنی پایه – معماری و ساختمان

ساختمان سازی (ساختمان)

نازک کاری ساختمان

مدیریت تولید

اسکلت سازی ساختمان

نقشه کشی ساختمان

دانش فنی تخصصی – ساختمان

نقشه برداری ساختمان

فناوری های ساختمان

ادامه تحصیل در رشته ساختمان :

ادامه تحصیل در دوره کاردانی  ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری  کلیه دانشگاه ها امکانپذیر است.

ادامه تحصیل در رشته ساختمان

حتی با دیپلم ساختمان میتوانید صاحب شغل شوید:

بعد از تموم شدن تحصیل هنرجو در رشته ساختمان تو هنرستان مدرک تحصیلی دیپلم ساختمان به اون فرد داده میشه ولی این به عنوان شغل به حساب نمیاد. چون حوزه فعالیت دانش آموختگان این رشته خیلی وسیع هست مشاغلی که یه دیپلم ساختمان میتونه داشته باشه به صورتهای مختلفی دسته بندی میشوند.

یک دیپلم ساختمان میتونه به عنوان تکنسین تو حوزه های مختلفی از جمله پیمانکاری، مشاوره، نظارت کار کنه و یا به صورت جزئی تر بخوایم مثال بزنیم تو ادارات راه ،شهرداری ها، وزارت نیرو ،وزارت نفت، آموزش و پرورش ،شرکت های ساختمانی و راه سازی و سد سازی، پالایشگاه و سازههای صنعتی و تاسیس شرکتهای ساختمانی در بخش خصوصی میتونه مشغول به کار بشه.

مشاغل رشته ساختمان

-نقشه بردار ساختمان

-سرپرست کارگاه عملیات اجرایی ساختمان

-نقشه کش ساختمان

-ماکت ساز ساختمان

– نقشه کش رایانه ای

-طراح قطعات بتنی پیش ساخته

– طراح اسکلت فلزی پیش ساخته

-کار در دفتر مهندسان مشاور و طراح

-سرپرست آزمایشگاه بتن

-تعمیرکار دوربین های نقشه برداری

-آرماتور بند و قالب بند

معرفی رشته ساختمان هنرستان

آنچه یاد میگیرید

ترسیم کامل نقشه با جزئیات کامل به وسیله رایانه، طراحی ساختمانی یک طبقه، ساخت یک پروژه به صورت ماکت، متره ( برآورد هزینه های انجام یک پروژه) یک ساختمان و برآورد هزینه کامل آن برای یک پروژه ساختمانی، کار با دوربین های نقشه برداری، توانایی مبلمان کردن دکوراسیون داخلی، آشنایی با بناهای تاریخی.

چطور میشه توی این رشته آدم موفقی بشیم ؟

دروس مشترک که در دوره متوسطه اول و دوم دارید، مثل درس ریاضی خصوصا کلاس هندسه، کلاس فیزیک، کلاس کامپیوتر  خیلی مهم هستن و سعی کنید در کلاس های خارج از مدرسه ، کار با نرم افزار کد و نرم افزارهای طراحی از همون پایه دهم و حتی توی متوسطه اول شروع کنید برای اینکه  میتونن به شما برای داشتن زمینه مناسب،  توی این رشته کمک کنند.

در هنرستان هوشمند انفورماتیک تهران کلیه نرم افزار های مورد نیاز رشته ساختمان آموزش داده میشود.

شغل های رشته ساختمان

نرم افزارهای رشته ساختمان را یاد بگیرید

نرم افزار های مختلف کَد و همینطور نرم افزار های دیگه ای که در زمینه طراحی به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی به وجود میاد رو یاد بگیرید. تعداد طراحانی که به صورت دستی کار هاشون رو طراحی میکنن خیلی کمه.

باید بتونین فرق بین سیستم های ایجاد تصاویر دو بعدی و سه بعدی رو تشخیص بدین و در صورت امکان، استفاده از هر دو مورد رو یاد بگیرید.

مکنه که در ابتدا رسیدن به بالاترین سطح مهارت در زمینه کار با سیستم های تصاویر سه بعدی کمی سخت باشه ولی این سیستم ها در زمینه ایجاد تصاویر سه بعدی بسیار قوی هستند و به شکل وسیعی در صنعت به استاندارد ترین سیستم ها در زمینه طراحی، خصوصا در طراحی مکانیکی تبدیل شدند.

سیستم های دو بعدی هنوز هم در موارد مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. در بعضی موارد در کنار سیستم های سه بعدی.

رشته نقشه کشی معماری

دوره کارآموزی را جدی بگیرید

دوره کارآموزی بردارید. این کار شمارو از نظر رقابتی تو مزیت قرار میده و وقتی وارد بازار کار شدید تجربه بیشتری دارید.

چند نکته :

-از شروع کردن با کار های کوچیک و ابتدایی نترسید. خیلی از طراحان بزرگ کار خودشونو در ابتدا با کار های کوچیک زیر نظر بقیه شروع کردن. برای یک طراح حرفه ای شدن، اول بهتره مهارت های لازم رو در سطوح ابتدایی بدست بیارید.

-طراحانی که تحصیلات کافی داشته باشن میتونن در زمینه های دیگه مثل طراحی داخلی، معماری، مهندسی برق و مکانیک و یا در کارخانه های چوب مشغول به کار بشن.

-با هر کسی که میتونید راجع به شغلتون صحبت کنید. شناختن افراد مختلف در این زمینه شغلی به بهبود سطح کاریتون بیشتر کمک میکنه.

ن

معرفی رشته ساختمان فنی حرفه ای

وسایل مورد نیاز رشته ساختمان :

طراحانی که به صورت دستی طراحی میکنند نیاز به زاویه سنج، چند گونیا، مداد و قلم مورد نیاز طراحی، کاغذ طراحی، اشل، الگو، پاک کن و … دارند.

طراحانی که برای طراحی از کامپیوتر استفاده میکنند، نیاز به نرم افزاری مناسب برای طراحی مثل اتوکد، فضای خالی لازم برای ذخیره اطلاعات و … نیاز دارند.

هنرستان رشته ساختمان

از اونجایی که طراحان با محاسبات زیادی سر و کار دارند داشتن یک ماشین حساب همیشه لازمه. استفاده از ماشین حساب های مهندسی رو یاد بگیرید چون در انجام محاسبات پیشرفته ای مثل مثلثات بسیار کار آمد هستند.

کتاب های رشته ساختمان فنی و حرفه ای

اگه دوست دارید بیشتر با این رشته و  درس هاش آشنا بشید بهتره، کتاباش را از لینک زیر دانلود کنید و اونها بررسی کنید:

لینک دانلود کتاب های درسی رشته ساختمان

دروس رشته ساختمان 

دروس رشته ساختمان

ادامه تحصیل در رشته ساختمان:

بعد از اینکه تحصیلات تون را توی هنرستان تموم کردید، شما می تونید برای گرفتن مدرک مهندسی اقدام کنید. سازمان سنجش آزمون کاردانی را برگزار می کنه و جالبه بدونید که بچه های رشته نقشه کشی معماری، توی سه تا رشته می تونند ادامه تحصیل بدن.این رشته ها عبارتند از: ۱- نقشه کشی معماری ۲- شهرسازی۳- معماری سنتی 4- عمران 5- طراحی داخلی

اخبار و اطلاعیه های هنرستان

خبر آمد خبری در راه است ... (آخرین اخبار و اطلاعیه های هنرستان)